Przeciwwskazania i skutki uboczne akupunktury

Akupunktura jest wspaniałą terapią, która może leczyć różne choroby i dolegliwości. Wiele osób stosuje akupunkturę w celu leczenia wielu różnych warunków, w tym bólu, migreny, skurcze menstruacyjne, bezsenność, stres, niepłodność i bóle głowy. Pomimo faktu, że akupunktura jest uważana za formę medycyny alternatywnej, nie jest to tylko chińska tradycyjna praktyka.

Akupunktura jest stosowana od wieków w krajach wschodnich, a ostatnio stała się popularna również w krajach zachodnich. Praktyka akupunktury sięga tysięcy lat wstecz i była praktykowana przez wiele różnych kultur i grup etnicznych. Akupunktura opiera się na zasadzie równoważenia energii ciała (lub qi). Teoria qi jest podobna do koncepcji elektryczności, z tym że elektryczność płynie w przeciwnych kierunkach (dodatnim i ujemnym). Akupunktura jest praktykowana w celu leczenia różnych chorób.

Słowo akupunktura pochodzi od chińskiego słowa acu oznaczającego igłę i punkty. Podstawowym założeniem akupunktury jest wprowadzanie igieł do określonych punktów na ciele. Istnieją setki tych punktów w ciele, ale tylko kilka z nich jest uważanych za istotne. Punkty te są związane z różnymi organami, gruczołami i meridianami. Akupunktura jest rodzajem tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM).

Akupunktura była używana do leczenia od czasów starożytnych. Starożytni lekarze stosowali ją do leczenia wszystkiego, od ran i oparzeń po reumatyzm i przewlekły ból. Wierzyli oni, że energie ciała są zablokowane przez wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny. Dlatego byli w stanie uwolnić te energie poprzez wprowadzenie igieł. To pomogło przywrócić przepływ energii do ciała.

Akupunktura jest również formą medycyny komplementarnej. Medycyna komplementarna to system medycyny, który uzupełnia medycynę konwencjonalną. Istnieje kilka form medycyny komplementarnej, w tym homeopatia, ziołolecznictwo i akupunktura.

Obecnie wiele osób poszukujących leczenia bólu stosuje akupunkturę jako część swojego planu leczenia bólu. Niektórzy ludzie używają jej do leczenia bólów głowy i migreny. Inni stosują ją w przypadku stresu. Jednak ważne jest, aby zauważyć, że akupunktura nie jest zamiennikiem dla zabiegów medycznych. Zamiast tego, jest uzupełnieniem ich.

Wykazano, że akupunktura pomaga złagodzić ból i poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego. To dlatego wielu lekarzy zaleca akupunkturę jako opcję leczenia dla pacjentów z przewlekłym bólem.

Akupunktura jest doskonałym sposobem leczenia przewlekłego bólu i jest stosowany w szpitalach, gabinetach lekarskich i klinikach. Według National Center for Complementary and Alternative Medicine (NCCAM), akupunktura jest zalecana dla przewlekłego bólu, który jest ciężki i nie reaguje na inne terapie. Udowodniono, że akupunktura jest skuteczna w leczeniu przewlekłego bólu, takiego jak ten doświadczany przez pacjentów z rakiem, zapaleniem stawów, fibromialgią i bólami głowy.

Akupunktura jest również skutecznym sposobem leczenia niektórych rodzajów depresji. Ludzie, którzy cierpią na depresję często doświadczają uczucia smutku i samotności. Czasami ludzie czują się również zmęczeni i brakuje im energii. W tym przypadku mogą doświadczyć utraty apetytu, niskiego popędu płciowego i trudności ze snem. Akupunktura może pomóc złagodzić depresję.